Vstup do Mexika není formálně nikterak problematický, ostatně jedná se o jednu z předních turistických destinací současnosti. Mexiko vízum po Češích ani Slovácích nevyžaduje a při splnění níže uvedených doporučení by vám měl být vstup udělen bez větších průtahů.
Pas a další doklady pro vstup do Mexika
Občané České a Slovenské republiky nepotřebují pro turistické cesty do Mexika vízum. Hlavním požadavkem je tak cestovní pas s platností o 6 měsíců přesahující plánovaný návrat z Mexika.
Migrační úředník na letišti však může pro udělení povolení ke vstupu požadovat následující dokumenty, které je vhodné mít v tištěné podobě:
- zpáteční letenka,
- doklad o ubytování (voucher, tisk rezervace, potvzrení z hotelu, atd.) aspoň na první dny pobytu v případě poznávací dovolené či na celou dobu v případě pobytu,
- ve (skutečně) výjimečných případech může být požadován důkaz o dostatečných finančních prostředcích pro pobyt a cestu zpět (kreditní karta, výpis z účtu apod.).
Obecně platí, že je lepší mít vždy tyto dokumenty při ruce v tištěné podobě, kde stěžejní je zpáteční letenka a doklad o ubytování. Případná další aktuální doporučení můžete vždy ověřit na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (nebo SR).
Délky pobytu v Mexiku a turistická taxa v Cancúnu
Povolená délka pobytu pro účely turismu je až 180 dní, migrační úředník však může vyznačit dobu kratší v závislosti na předložených dokumentech (především zpáteční letenka).
Dříve vyžadované vyplněné krátkého formuláře či průvodky, který následně sloužil jako základní povolení k pobytu turisty – tzv. forma migratoria, již není při vstupu letecky vyžadováno.
Turistická daň v oblasti Mayské riviéry
Stát Quintana Roo v roce 2021 zavedl státní turistickou taxu, tzv. Visitax. Tento poplatek by měli uhradit všichni cizinci navštěvující stát Quintana Roo, tedy i všichni ti, kteří využívají letiště Cancún. Mnozí návštěvníci o tomto poplatku stále neví a místní autority jeho zaplacení zatím příliš nekontrolovaly, což se však může v budoucnu změnit. Platba je možná pouze online a to před odletem na dovolenou nebo během pobytu v Mexiku.
Oficiální platební brána je na vládním webu, které vždy poznáte podle koncovky gob.mx. Výše poplatku se upravuje, v současnosti je 259 MXN na osobu (2023) a pro klid v duši jej doporučujeme uhradit. Tento poplatek není letištní taxou, tou je takzvaná TUA a bude součástí ceny vaší letenky a o její placení se tak nemusíte starat. Visitax není ani ubytovací daní, ta se hradí ubytovacím zařízením.
Očkovací průkaz, doporučená očkování a PCR testy
Mexiko pro vstup na své území nevyžaduje žádná povinná očkování. Ta jsou tak pouze doporučena a můžete je najít například na stránkách MZV ČR. Mexiko nevyžaduje, a ani v minulosti nevyžadovalo, potvrzení o negativním PCR testu. V době pandemie však tento doklad mohly vyžadovat letecké společnosti či další poskytovatelé služeb cestovního ruchu. Doporučujeme zjistit si aktuálně platná doporučení u poskytovatelů vašich služeb.
Pár tipů na závěr
Ačkoliv tato doporučení nesouvisí přímo se vstupními nařízeními, mohou vám usnadnit jak vstup, tak i samotný pobyt v Mexiku.
Cestovní pojištění
Bez ohledu na formální povinnosti pro vstup by stejně jako před každou cestou mělo být samozřejmostí kvalitní cestovní pojištění. Kontakt na pojišťovnu a číslo pojistky mějte jak v telefonu, tak v papírové formě.
Fotokopie pasu
Taktéž je dobré mít vytištěnou fotokopii pasu a mít fotografii stránky s fotkou uloženou také v telefonu. Nejen do Mexika, ale při všech cestách. Pro všechny případy.
Pas samotný pak většinou zůstavá bezpečně uložený ve vašem hotelu a na běžné vycházky ho sebou mít nemusíte. Některé směnárny v Mexiku však vyžadují pas pro směnu peněz.
Překladač v telefonu
Pro základní komunikaci se může hodit překladač. Na internetu je dnes množství online nástrojů zdarma, které vám mohou pomoci v případné komunikačně náročné situaci. Doporučujeme se seznámit s jedním s online překladačů již před cestou a pro situace, kdy není k dispozici připojení k internetu, si také stáhnout překladač španělštiny do telefonu. Možností je spousta, začít se dá s ověřenou aplikací Google Překladač, která je zdarma. Do aplikace si před odjezdem stáhnete požadované jazyky, mezi kterými potom můžete překládat i bez připojení k internetu.
Pokud vás učení jazyků baví a jste hraví, můžete si také stáhnout jazykovou aplikaci jako je Duolingo. I ta je zdarma a možná bude začátkem nového jazykového koníčku. Anebo vám alespoň ukrátí let a vaše nabité fráze vykouzlí v Mexiku pár vděčných úsměvů – Mexičané si jazykové snahy cizinců považují. Kdo ví, třeba vám španělština učaruje stejně jako mexická kultura a budete v učení pokračovat i po dovolené.