Kdy jet do Mexika: počasí, turistická sezóna a zajímavé události

Bacalar: laguna sedmi barev

Začneme trochu nevděčným, ale pravdivým konstatováním, že Mexiko lze navštívit po celý rok a tahle krásná země bude mít vždy co nabídnout. Jihovýchod země – především Mayská riviéra – má poměrně slušnou míru cestovního ruchu celoročně a hlavní sezona zde probíhá od listopadu do dubna. Podle čeho tedy rozhodnout, kdy do Mexika vyrazit a co navštívit? V tomto příspěvku se dočtete o počasí, sezónnosti turismu i zajimavých událostech v průběhu roku.

Popsat klimatické podmínky Mexika by vydalo na mnohem více než jeden článek. I přesto je na úvod trocha zeměpisné teorie nezbytná. Mexiko se se svou rozlohou téměř 2 milionů km2 rozprostírá po obou stranách obratníku raka a jedna část tak spadá to tropického a jedna to subtropického pásma. Pro klimatické podmínky konkrétních míst pak hrají důležitou roli také blízkost pobřežních oblastí a především nadmořská výška. V tropických oblastech a nižších nadmořských výškách panuje velmi teplé počasí po celý rok. Ten se dělí na sušší zimu a deštivější letní měsíce provázené zvýšenou vlhkostí. Zatímco poloostrov Yucatán má vysoké teploty po celý rok, ve výše položených místech jako je Mexico City nebo San Cristobal se v zimě (a především v noci) budete muset přiobléct.

Sušší zimní měsíce – hlavní sezóna cest do Mexika

Od prosince (případně listopadu) do května panuje na velké částí území Mexiku sušší část roku, klesá jak vlhkost, tak četnost a vydatnost dešťů. A jsou to právě zimní měsíce, které jsou nejrušnější částí roku také pro cestovatele a turisty.

Listopad

Listopad značí přechod mezi letními dešti a suchou zimou. Srážek je méně než na konci léta, klesá i vlhkost. Listopad je velmi oblíbený mezi cestovateli z Česka a Slovenska, teploty jsou příjemné a podobné to může být i s cenami. Je to ideální měsíc jak pro pobyt u moře, tak i poznávací cesty. Hlavní sezona teprve začíná, a je zde tedy také slušná šance že se podaří „vyhnout se davům“.

Tip na listopad v Mexiku: Svátek mrtvých

Na první dva listopadové dny připadá Svátek mrtvých, jeden z nejznámějších a nejbarevnějších svátků a kulturních fenoménů Mexika. V mnoha oblastech Mexika je spojený s oslavami (Ano, svátek mrtvých je krom připomínky zesnulých také oslavou života.), zdobením hřbitovů, stavbou oltářů a v některých oblastech také s velkými barevnými průvody centry měst. Intenzita a typ oslav se liší napříč celým Mexikem, vyhlášená jsou například státy Michoacán či Oaxaca.

Prosinec, leden, únor

Na většině mexického území jsou zimní měsíce ve znamení minima srážek a příjemných teplot. Ve vyšších polohách jako je Mexico City nebo San Cristobal de las Casas je potřeba počítat s nižšími teplotami blízko nuly a večer a ráno se řádně přiobléct. Tyto oblasti však leží ve více než 2 km nadmořské výšky a jejich klima tak ovlivňuje právě ona výška.

V prosinci se v mexickém Karibiku naplno rozbíhá turisticky nejrušnější část roku, pláže i hotely se plní a kromě cizinců cestují také Mexičané. Druhá polovina prosince patří mezi nejvytíženější části roku, rostou ceny i obsazenost a je dobré se připravit na větší množství návštěvníků na hlavních památkách všech turistických oblastí Mexika.

Tip na prosinec: „maraton svátků a oslav

Maraton Guadalupe – Tři králové (španělsky Maratón Guadalupe – Reyes) není žádná sportovní událostí a s běháním nijak nesouvisí. Jedná se o krásně neformální mexické označení pro sérii na sebe navazujících svátků a oslav, které začínají 12. prosince, kdy si Mexiko i velká část Latinská Ameriky připomíná výročí zjevení Panny Marie Guadalupské, a končí 6. ledna svátkem Tří králů. Celkový průběh maratonu by se dal stručně shrnout do následujících hlavních bodů:

  • 12. 12. – Panna Marie Guadalupská: vrcholí poutní období nejen v oblasti samotného zjevení, ale na mnoha místech křesťanského světa;
  • 16. – 24. 12. se slaví takzvané posadas, původně křesťanské svátky, které jsou velmi populární a dnes se neslaví jen svým původním křesťanským způsobem; slaví se vždy u někoho doma, mezi pozvanými mohou být sousedé, přátelé i rodina;
  • 24. 12. – Štědrý večer;
  • 25. 12. – Vánoce;
  • 31. 12 a 1.1. – Silvestr a Nový rok;
  • 6.1. – Tři králové: V mnoha mexických rodinách jsou to právě Tři králové, kdo přináší dětem „vánoční“ dárky. Na mnoha místech se společně a slavnostně krájí a konzumuje tzv. rosca de Reyes (česky zřejmě Tříkrálový koláč). Tímto dnem „sváteční maraton“ končí.

Náš tip: lednová cesta do Mexika

Konec maratonu v období Tří králů znamená také pokles mexického i mezinárodního cestování a nižší ceny hotelů. Týdny po 6.1. jsou tak ideální dobou pro poznávací i pobytové zájezdy do Mexika. Zima ve střední Evropě je v plném proudu, zatímco v Mexiku je počasí v této době naprosto ideální jak na odpočinek u moře, tak na poznávací cesty.

V podobném duchu a s příjemnými teplotami se nese také měsíc únor. Z kulturního hlediska je v únoru zajímavá mimo jiné oslava karnevalu.

Přírodní unikát jménem monarcha stěhovavý

Mexiko je každoročně svědkem mnoha zázraků přírody. Jedním z nich je i moment, kdy milionová hejna monarchů stěhovavých, krásných motýlů z čeledi babočkovitých, ukončí svou neuvěřitelnou cestu z Kanady a severu USA do středního Mexika. Tito barevní motýli překonají vzdálenost mnohdy přesahující 4000 km, aby se vyhnuli chladné zimě na severu kontinentu. V mexických státech Michoacán a Estado de México je možnost navštívit přírodní rezervace a v tichém úžasu obdivovat toto přírodní představení od listopadu do března, kdy právě poslední týdny, tedy konec února a měsíc březen, jsou považovány za nejlepší čas pro tento zážitek.

Březen v Mexiku

Teploty v březnu začínají pomalu ale jistě stoupat, stále se jedná o sušší část roku a srážek je obvykle minimum. Z hlediska vytíženosti se Mayská riviera výrazněji zaplní především v době jarních prázdnin v USA, tzv. spring breaku, který připadá zpravidla na jeden z březnových týdnů.

Jarní rovnodennost

21. případně 20. března nastává jarní rovnodennost, tedy moment, kdy sluneční paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Pro mnohé civilizace se zájmem o pozorování nebeských jevů míval tento úkaz velký význam a býval často spojován s náboženskými obřady. V Chichen Itzá je ve dny jarní a podzimní rovnodennosti možné pozorovat specifickou hru světla a stínu na Kukulkánově chrámu. V den rovnodennosti (a obvykle také den před a den po) jsou Chichen Itzá a mnohá další místa mayské historie plná téměř k prasknutí a je potřeba počítat se zcela specifickým a poměrně náročným režimem návštěvy.

Duben, květen, červen – horké jaro a začátek léta

I v dubnu pokračuje postupný růst teplot a to nejen v oblasti Mayské riviéry, ale po celém Mexiku. Srážek je stále minimum, jelikož i duben se řadí mezi sušší měsíce. Příjemné teploty a nižší vytíženost hotelů nabízí ideální kombinaci pro cestu do Mexika.

Tip: Cestování do Mexika v dubnu zpravidla nabízí příjemné počasí a rozumné ceny

Velikonoce

V mezinárodním cestování jsou Velikonoce společně s koncem roku velmi rušným obdobím. Zatímco duben bývá výrazně klidnější než hlavní sezóna, jsou Velikonoce výjimkou z tohoto pravidla. O velikonočním týdnu obsazenost i ceny v mezinárodním turismu výrazně rostou.

Květen a červen

Teploty se v květnu dostávají na celoroční maxima, kde následně mohou setrvat několik měsíců a to až do září. Na pláži mexického Karibiku se i vyšší teploty dají zvládnout v příjemném dovolenkovém režimu a alternativou k pobytu u moře může být třeba návštěva Mexico City a dalších krásných míst ve vyšších polohách středního Mexika i dalších částech republiky.

I červen se nese ve znamení vysokých teplot a vyšší vlhkosti. Navíc se jedná o první měsíc deštivého léta. Neznamená to, že bude pršet neustále, ale srážky mohou být častější, často mívají charakter odpoledních či nočních dešťů. Obdobně jako květen i červen může být vhodný pro poznávací cesty po středním Mexiku.

Tip na květen a červen: nižší obazenost v Karibiku a cestovaní po dalších oblastech Mexika

Ceny a obsazenost bývají v květnu a červnu v Mexiku zpravidla nižší a to i na Mayské riviéře. Pokud máte rádi teplo (i velmi intenzivní teplo), můžou být tyto měsíce skvělou volbou pro vaši cestu.

Tip na červen až září: žralok velrybí

Od června do zhruba poloviny září se ve vodách v okolí Cancúnu a přilehlých ostrovů vyskytují žraloci velrybí. Tito obří tvorové nejsou člověku nikterak nebezpeční, plavou velmi pomalu a živí se planktonem, který filtrují z mořské vody. S obvyklou délkou kolem 9 metrů a potenciálně největší exemplářem s více než 18 metry, drží v živočišné říši mnohé rekordy. Je největším žralokem vůbec a současně největším obratlovcem, který nepatří mezi savce. Denní výlet spojený se šnorchlováním a pozorováním žraloků velrybích je nezapomenutelný zážitek a patří mezi naše doporučení pro tuto část roku.

Čevenec a srpen – léto v Mexiku

Velmi horké a vlhké letní měsíce jsou ve znamení především domácího turismu. Necestují však pouze Mexičané, časté jsou cesty také z USA i zbytku světa, Evropu nevyjímaje. Pokračuje deštivá sezona, ale i nadále platí, že deště mohou být pouze občasné, relativně častá jsou i dlouhá období zcela beze srážek. Na jihovýchodě začíná období možného výskytu tropických bouří a hurikánů.

I v červenci a srpnu je možné pozorování žraloků velrybích v lokalitách nedaleko Cancúnu.

Září a říjen – vyšší riziko dešťů a oslava nezávislosti

V září a říjnu vrcholí na jihovýchodě období dešťů, teoreticky s rizikem hurikánů. Poslední významné bouře v této oblasti byli hurikány Gilbert a Wilma v letech 1988 a 2005. Intenzitu klimatických jevů nelze spolehlivě předpovědět, nicméně pravděpodobnost, že extrémní počasí výrazně naruší vaši cestu lze považovat za relativně nízkou.

Tipy na září v Mexiku: Oslava mexické nezávislosti a rovnodennost

Jak září, tak říjen mohou být skvělou volbou na poznávací cesty nejen do Mexico City a středního Mexika. V okolí Cancúnu je stále možné pozorování žraloků velrybích. Stejně jako při jarní rovnodennosti v březnu, je i v září možné pozorovat hru světla a stínu na Kukulkánově chrámu v Chichen Itzá. Podzimní rovnodennost nastává 22. případně 23. září.

V noci z 15. na 16. září se slaví zřejmě největší z mexických svátků, který nemá kořeny v předkolumbovské historii – výročí mexické nezávislosti nebo také El Grito de Dolores („Výkřik z Dolores“). Mexiko se kompletně zbarví do zelené, bílé a červené, národní trikolóru uvidíte doslova na každém kroku a při svátku a především v jeho předvečer, tedy v noci na 16. září, si můžete společně s celým Mexikem z plných plic zakřičet onen známý výkřik, který zazněl prve roku 1810: „Viva México!„.

Poznámka na konec

Tradiční dělení na sušší a deštivější měsíce je pouze orientační a vychází z dlouhodobých statistik. V žádné případě to neznamená, že v období dešťů musí pršet nebo že se v suchým měsících srážkám s jistotou vyhnete. Především v posledních letech jsou výjimky poměrně časté a počasí by tak při vašem rozhodování mělo hrát pouze informativní roli. Cesty do Mexika se běžně pořádají v průběhu celého roku.