Dá se v Mexiku platit kartou nebo je lepší vézt hotovost? Jaké jsou poplatky za použití bankomatů? Jde na dovolené platit dolarem, eurem anebo je lepší směnit na domácí mexickou měnu? V následujícím článku se dozvíte odpovědi na tyto otázky i další užitečné informace o placení v Mexiku.
Obsah článku
- Mexická měna: mexické peso
- Dolary, eura a platba v hotovosti v Mexiku
- Směnárny v Mexiku
- Bankomaty
- Platba kartou
- Pár tipů na závěr
Pesos – mexická měna: bankovky, mince a kurzy
Mexickou měnou je mexické peso s kódem MXN a značkou $. Značkou měny se nenechejte zmást, z historických důvodů je stejná pro mexické peso, americký dolar a pár dalších měn Latinské Ameriky. V praxi se značka $ v Mexiku používá vždy pro místní pesos, zatímco případné ceny v amerických dolarech bývají viditelně odlišeny označením „US“ nebo „USD“.
Častá otázka proč je znak pro dolar (nebo také znak pro peso) stejný pro americký dolar a mexické peso není dodnes spolehlivě zodpovězena, avšak podle nejrozšířenější teorie je to právě slovo peso, které dalo vzniknout mocnému globálnímu symbolu – $. Již v koloniálních dobách se v Severní Americe používalo španělské koloniální peso, platidlo, které uznávaly také britské kolonie na severu, tedy pozdější USA. Toto peso se zkracovalo značkou pS, kde písmena p a s nakonec splynula a vytvořila nový znak $. Ten později přijaly i další nově vzniklé měny v čele s americkým dolarem. Dolar si navíc přisvojil slovní označení přejaté od jáchymovského tolaru, ale to už je zcela jiná historie…
Platné bankovky a mince
Mexická centrální banka poměrně pravidelně vydává nové vzory bankovek, kterým se říká familias, tedy „rodiny“. V současné sérii se používají bankovky 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 pesos. S bankovkou 20 pesos se do budoucna již nepočítá a bude postupně nahrazována mincí ve stejné nominální hodnotě.
Mexické mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10 a zmíněných 20 pesos. Mexické peso se dělí na 100 centů (centavos), použití mincí s nižší hodnotou než jedno peso je však stále větší vzácností. V praxi se setkáte pouze s mincí 50 centů, a to stále ve stále menší míře. V mnoha obchodech vás při placení s centy poprosí o zaokrouhlení o 50 centů nahoru nebo vám naopak 50 centů odpustí. Ani tato mince zřejmě již nebude mít dlouhého trvání.
Kurz mexického pesa
Kurz mexického pesa k české koruně se zpravidla pohybuje v rozmezí 1,1 až 1,3 koruny za mexické peso. Ceny, které vidíte v Mexiku si tak přepočítáváte na koruny navýšením o 10 až 30 procent. Aktuální kurzy mexického pesa a koruny, případně pesa a amerického dolaru si před cestou orientačně zjistěte.
Dolary, eura a platba v hotovosti v Mexiku
Ačkoliv je v turistických oblastech často možné platit dolarem a v Mexiku je relativně rozšířená platba kartou, mějte vždy i mexickou měnu. Z některých zdrojů se dočtete, že mexická pesos nejsou potřeba, protože jsou dostačující eura, dolary a platba kartou. Toto tvrzení je pravdivé jen ve velmi omezené míře. Popravdě je spíše zavádějící. Podívejme se raději na reálnou situaci.
Eura slouží v Mexiku pouze pro účely výměny peněz ve směnárnách, jejich přijímání v každodenním životě je v podstatě nulové.
Dolary jsou přijímány více, především ale v turistických oblastech jako je Mayská riviéra. V těchto místech můžete dolarem platit různé služby od výletů a dopravy až po běžné obchody a restaurace v centru měst. Při platbě dolarem ale vždy přijímáte směnný kurz, který vám nastaví prodejce (restaurace, agentura, obchod, …) a zákonitě tak vždy přeplácíte. Nemusí se jednat o vysoká procenta, ale drobné výdaje se mohou nasčítat a modelová skupina přátel platící dva týdny v dolarech namísto mexických pesos může nakonec přeplatit poměrně dost. A pokud plánujete cestovat a poznávat více než jen hlavní turistická místa a destinace, je hotovost v mexických pesos nutností.
Ať cestujete kamkoliv, mějte i místní měnu
Mít místní měnu je však lepší i v případě, že budete v místech, kde lze platit dolarem. To platí nejen v Mexiku, ale také kdekoliv jinde na světě. Vyhnete se neustálým dotazům na kurz dolaru, odpadá dolarové zaokrouhlování a vy platíte téměř vždy méně. Místní měnu můžete kombinovat například s platební kartou, jejíž přijímaní je v Mexiku poměrně dost rozšířené. Ve stále méně častých případech si menší prodejny či restaurace mohou za kartu platbou účtovat menší poplatek (obvykle nižší jednotky procent). Je tak dobré se vždy na možnost a podmínky platby zeptat předem.
Pamatujte také, že mnohé místní delikatesy na trzích, čerstvé ovoce, pouliční tacos a další dary Mexika stojí obvykle jen „pár pesos“, jen je mít v hotovosti a místní měně. Ne nadarmo se v angličtině používá spojení cash is king, které bychom mohli volně přeložit jako „není nad hotovost“.
Směnárny v Mexiku
V turistických oblastech není problém směnit eura i dolary ve směnárnách. V destinacích jako je Playa del Carmen, Tulum či Cancun je jich dostatek. Obecně platí, že hotelové a letištní směnárny mají horší kurzy než ty ve městě, se směnou se tak neukvapujte a nevyměňujte v hotelu či na letiště příliš velké obnosy. Výjimkou je v tomto ohledu letiště v Mexico City, kde mnohé směnárny nabízí naopak velmi výhodné kurzy. Stačí poodejít kousek dál od mezinárodní příletové brány a kurzy za dolar i euro postupně rostou.
Některé sítě směnáren mohou pro výměnu vyžadovat pas, není to však pravidlem. Ačkoliv se kurzy jednotlivých směnáren budou vždy mírně lišit, je obecně směna v Mexiku bezpečná a rozdíly nejsou oproti běžné praxi směnáren v mnoha evropských městech nikterak extrémní.
Bankomaty
Poměrně hustá síť bankomatů je v Mexiku samozřejmostí, při výběru je však dobré mít na paměti pár věcí. Kromě bankomatů od místních bank můžete narazit také na bankomaty označené například velkým „ATM“, „CASH HERE“, „USD ATM“ atd., které jsou často na velmi frekventovaných místech, mohou mít možnost výběru USD, avšak výběr z nich bývá zpoplatněn více než v případě těch bankovních. Doporučujeme se těmto bankomatům raději vyhnout.
Poplatky za použití bankomatu v Mexiku
Při výběru z bankomatu v zahraničí se zpravidla potýkáte se třemi typy dodatečných nákladů. První je poplatek, který vám účtuje vaše tuzemská banka a můžete jej zjistit v ceníku služeb své banky či dotazem u svého poradce. Výběr může být v tomto ohledu od české (slovenské) banky i zcela bez poplatku.
Druhým poplatkem je ten, který účtuje mexická banka za použití svého bankomatu. Tyto poplatky se mohou výrazně lišit, pro přehled uvádíme pár vybraných bank a jejich poplatky za výběr z bankomatu v roce 2024:
- BanCoppel: 29 pesos,
- Banorte: 46 pesos,
- CitiBanamex: 31 pesos,
- Santander: 36 pesos,
- Scotiabank: 100 Pesos,
- BBVA bank: 174 Pesos.
Tento přehled je pouze orientační ke konci roku 2023 a počátku roku 2024. Aktuální výše poplatků se může lišit.
Třetí náklad vyvstává z převodu měn. Zatímco vám bankomat nabídne přepočet vámi vybírané částky v pesos do vaší domácí měny, obecně platí doporučení možnost převodu měn v bankomatu odmítnout. Výběr pak bude přepočítán kurzem vaším domácí banky, který je zpravidla výrazně výhodnější než přepočet nabízený bankomatem.
Platba kartou v Mexiku
Platba kartou je možnost, která je z pohledu nákladů tou nejvýhodnější. Přijímání karet je poměrně rozšířené, je však vždy dobré se ujistit předem a to ideálně dotazem u personálu. Ačkoliv to není příliš běžné, může být za platbu kartou účtován nižší poplatek. Ke kartě je vždy dobré mít i alternativní možnost platby, tedy (mexickou) hotovost.
Pár tipů na závěr
- Při placení kartou se vám může hodit aplikace Revolut,
- ať už platíte kartou nebo hotově, v Mexiku počítejte se spropitným ve výši alespoň 10 %,
- nelekněte se různých vzorů bankovek o stejné hodnotě.
Aplikace s kartou Revolut
Jako doplněk k vaší platební kartě můžete zvážit také aplikaci s platební kartou Revolut. Jedná se o jednoduchý nástroj a ideální záložní platební kartu na cesty, kterou můžete použít například i tam, kde nechcete používat kartu od svého hlavního účtu.
Aplikace Revolut má množství funkcí a přehledů a umožňuje mimo jiné bezplatné převody mezi jednotlivými Revolut účty, převody měn a mnohé další. Základní varianta aplikace Revolut s platební kartou je zdarma a pro běžné platby na cestách je naprosto dostačující.
Spropitné v Mexiku
Spropitné je v Mexiku silně zakořeněným společenským zvykem a to především v gastronomii a službách. Nejinak je tomu v turistických oblastech, kde si obsluha o spropitné občas i řekne. Nenechte se tím vyděsit, urazit ani pohoršit a v restauracích předem počítejte s 10 až 15 % spropitného.
Motivy bankovek
A nakonec praktický tip. Mexická centrální banka tiskne každých pár let skupinu bankovek s novými vzory. Nelekejte se tak, pokud vám ve směnárně vydají bankovky stejné hodnoty avšak odlišných vzorů. Můžete mít například starší hnědou pětistovku se světoznámým mexickým párem umělců Fridou Kahlo a Diegem Riverou a současně novější modrý vzor stejné hodnoty s prezidentem Juarezem. Platné jsou obě.
Nové bankovky mají na přední strany historické motivy a na zadní straně motivy přírodní a kulturní. Zatím posledním přírůstkem je velmi oblíbená bankovka v hodnotě 50 pesos, která přední stranou připomíná založení předkolumbovského města Tenochtitlán a na zadní straně má mloka axolotla mexického.